Príbehy z útulku

Sára a Bonko
15.11.2010

     V našom, rozlohou nie veľkom zariadení sa nachádza naozaj veľa zvieratiek z rôznych kútov Slovenska. Každé z nich je poznačené svojim, nie dobrým osudom, za ktorým stoja len a len ľudia. Každé z nich túži po domove a vyčkáva práve toho, svojho budúceho láskavého človeka. No, zveriť takto poznačené zvieratko  do nového domova je dosť obtiažne. Snažíme sa, ako sa povie ošacovať ľudí osobne, preveriť, či budú rešpektované naše adopčné podmienky. No, tu v tejtjo oblasti sa nám darí menej.

    Vždy však pookrejeme, ak sa nám záujemcovia na adopciu ohlásia z blízkej to cudziny, Čiech. Ich záujem vzbudila fenočka, kríženec nemeckého ovčiaka Klára. Po pár telefonátoch sa rozhodli k nám, títo ľudia z Čiech pricestovať.

    Čas bol už jesenný a tu, u nás pod Tatrami nebýva vždy vľúdny. Milé dve žienky, mama s dcérou vystúpili po dlhej ceste k nám, z auta. Už keď vošli do útulku, mali so sebou problém. Ich oči sa zarosili od sĺz a mladá slečna sa doslova zadúšala plačom. Ukázali sme im Kláru, ale aj podobnú Sáru, ktorá susedila v klietke s ňou. Vo výbehu sa obidve fenočky predvádzali, ako len najlepšie vedeli.

     Pri našom rozhovore sme sa dozvedeli, že táto milá pani cvičí záchranárske psy a sama sa záchranných prác doma, v cudzine so svojimi zverencami aj zúčastňuje. Pomáhala v rôznych krajinách, ktoré postihli zemetrasenia. Páčili sa jej obidve, no vhodnejšia na tento výcvik bola Sára. Milá, poslušná, aj keď ako nechcené, vyhodené šteniatko prišla k nám, na ľudí nezanevrela a snažila sa, tak veľmi sa snažila.

    No tak, Sára si zaslúži mať takých zlatých ľudí, ale.......pri návrate z venčoviska ich zaujalo ešte niečo. V jednej klietke čupelo a triaslo sa  menšie, svetlé psíča, ktoré bolo asi predtým v búde.

Bonko, vzrastom malý, hladkosrstý psík. Jeho život a život ďalších kamarátov doslova visel na vlásku. Zachránili sme ich v hodine dvanástej. Z cigánskej osady na východe Slovenska. Títo adepti smrti pochádzali z nelegálneho odchytu a veľmi z ďaleka. Južné Slovensko bolo ich domovom. Ale, akým domovom? Akí, niektorí ľudia to tam tiež žijú? Všetkých päť psíkov sme museli mať spolu, pretože stále sa k sebe túlili a veľmi sa báli. Po čase zistili, že im už nehrozí nebezpečie  a vracali sa pomaly  späť, do života. Štyria z nich  našli nové domovy za hranicami krajiny v ktorej sa narodili, žili, chceli žiť, ale netušili, že ľudí, ktorých tak oddane ľubili ,ich kruto zradia a vydajú na smrť. V nových domovoch našli šťastie, lásku a bezpečie.

     Len bojazlivý  Bonko ostal ešte u nás. Jeho telíčko bolo slabé a bolela ho nožička. Aj keď sme boli na vyšetrení, Bonko sa stále choval rezervovane. Slušný, jeho krásne očičká hovorili za všetko. A práve tie očičká zaujali našich návštevníkov. Vzali ľahúčkeho Bonka na ruky. Svoju drobnú hlavičku si položil slečne na jej plece, labuškami pridržiaval jej ruku a ostal ako skamenelý. Tá zlatá slečna s očami  plných sĺz, ho viac už z rúk nepustila. Bola to láska na prvý pohľad a na celý život.

     Pri lúčení sme všetci od šťastia plakali. Šťastie, ktoré postretlo dvoch našich bezdomovcov Sáru a Bonka, bolo ako z rozprávky.

     Sme v kontakte s našimi českými priateľmi. Sára je rozumnou, učenlivou žiačkou, má dostatok pohybu, veľa lásky a všetkého, čo si zapraje. A Bonko? Vyvaľuje sa v perinkách, je z neho cestovateľ, užíva si to, čo nikdy v živote nezažil. Ale aj napriek tomu je to smutný, vážny, ostudom poznačený psík. Nožička ho stále boli a preto sa rozhodli títo naši zlatí priatelia navštíviť špecializovanú kliniku. Ortieľ, ktorý veterinár vyriekol, ich doslova šokoval. Tento malý, slabučký psík mal v telíčku niekoľko brokov. Pri jeho útrapách, mal aj veľké šťastie, že broky nezasiahli jeho dôležité životné funkcie. Má ich v telíčku vrastené, zatiaľ jeho život neohrozujú, ale, ak to bude potrebné, urobia všetko, aby žil.

Vieme, že o obidvoch psíkoch je super postarané. Ďakujeme našim zlatým českým priateľom. No, veľmi sme zhrození, že ľudské beštie žijú v každom kúte Slovenska.

Sára a Bonko
Sára a Bonko
Sára a Bonko
Sára a Bonko
< späť
Túto stránku vytvorila firma RICON za podpory mesta Kežmarok. Počet návštev: 446099
  Webhosting: Atlantis